Medovníky

 
 
 

Potrebujeme: 650 g hladkej múky, 500 g kryštálového cukru, 4 celé vajcia, 2 malé lyžičky sody bikarbony, 1 malá lyžička škorice, 2 veľké lyžice tekutého medu, 2 veľké lyžice mlieka, 1 celé vajce na potretie, orechy na ozdobu, včelý vosk na potretie plechu.

 

Ako na to: na pomúčenej doske vypracujeme zo surovín hladké cesto,ktoré dáme do chladničky odležať min.1 h. Vopred rozohriaty plech vymastíme včelým voskom (medovníky sa nelepia). Cesto vyvaľkáme na hrúbku asi 5 mm,vykrojené ukladáme na plech,potrieme vajcom a ozdobíme orechom. Pečieme na 150°C približne 9-10 min.

 Osvedčený recept-medovníky sa nemusia piecť niekoľko týždňov popredu, pretože sú po upečení hneď mäkké. Nepatria medzi tie najkrajšie ale medzi najchutnejšie.

 

Medový koktail

 
 
 

Potrebujeme: 4 dl mlieka, 1 vajce, 100 g medu, potlčený ľad

 

Ako na to:
Prevarené studené mlieko, vajce a med dobre vyšľaháme. Potom pridáme nadrobno potlčený ľad a ešte raz spolu vyšľaháme.

 

Medový koňak

 
 
 

Potrebujeme: 1 sladené mlieko, 1,5 l mlieka, 2 vanilkové alebo karamelové pudingy, 3 PL medu, rum alebo koňak

 

Ako na to:
Plechovku s mliekom varíme vo vode 2 hodiny. Uvaríme puding, do ktorého pridáme med. Všetko necháme vychladnúť. Do misy dáme uvarené sladené mlieko, do ktorého postupne šľaháme puding, až vznikne hladká kaša. Potom po troche pridávame rum alebo koňak. Podávame v širokom pohári s ľadom.

 

Medová torta

 
 
 

Potrebujeme: 1 vajce, 1 PL medu, 100 g práškového cukru, 1 ČL sódy bikarbóny, 250 g hladkej múky
Krém: 1/8 l mlieka, 2 PL maizeny, 50 g masla, 100 g práškového cukru, trochu rumu, 250 g ríbezľového džemu
Čokoládová poleva: 100 g horkej čokolády, 70 g masla

 

Ako na to:
Med, cukor, vajce a maslo za stáleho miešania zohrejeme vo vodnom kúpeli, pridáme sódu bikarbónu a miešame do zhustnutia. Ešte teplú hmotu nalejeme do preosiatej múky a na doske vypracujeme cesto. Rozdelíme ho na 5 dielov, z každého dielu vyvaľkáme placku veľkosti tortovej formy a postupne upečieme vo vopred vyhriatej rúre doružova. Tortu zaťažíme - najlepšie cez noc. Na druhý deň ju polejeme čokoládovou polevou. Pri servírovaní jednotlivé porcie môžeme ozdobiť šľahačkou. Vychladnuté placky striedavo natrieme najprv džemom a krémom a poukladáme na seba.
Krém: Mlieko s maizenou uvaríme na kašu. Po vychladnutí maslo dobre rozmiešame s cukrom a rumom, postupne pridávame kašu a miešame.